Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ
AlmaNAH


Наша статистика

Авторів: 2640
Творів: 48570
Рецензій: 93322

Наша кнопка

Код:Статті критики та аналітики

Три традиції української літератури

Іван Городиський, 02-05-2007
В літературі, які і в будь-якій іншій царині людської діяльності, незвичайно важливою є спадковість. Радше не так спадковість, як передача естафети – від одного покоління до іншого, а разом з цією естафетою певних традицій і пам’яті. Але, що робити коли естафета не передна чи немає кому передати? Тоді новий старт, пере завантаження традиції. Українська література пережила три такі „пере завантаження традицій”.

Традиція перша „Українська літературомовна література”. Розстріляна
Датою зародження і початку розвитку сучасної української „літературомовної” літератури вважають публікацію „Енеїду” Котляревського в 1798 році*. „Енеїда” стала відправною точкою, з якою взяла відлік „українська літературомовна література” і всі інші автори та твори уже сприймалося в її контексті, тобто створювалися традиція**.
Після Котляревського були Основ’яненко, Шевченко, Куліш, Вовчок, Нечуй-Левицький, Мирний, Франко, Коцюбинський, Українка, Стефаник, Мартович і десятки інших талановитих авторів. При чому кожен наступний відзначався все-більш довершенішим стилем і знаходив все більше визнання. З’являлося все більше можливостей для реалізації своїх літературних амбіцій – і збільшення кількості публікацій, і поява перших періодичних літературних альманахів і видань, на кшталт „Літературно-наукового вісника”.
Завершилася ця висхідна як і годиться – вибухом. Після довгого періоду потрясінь, на початку 20-х років постало покоління „розстріляного відродження”. Це були не просто репресовані поети, письменники, драматурги, критики, публіцисти, перекладачі. Це українська модерна література, яка відповідала найсучаснішим напрямкам і течіям, які були в той час присутні в європейській літературі. Це феномен, коли водночас з’являються такий ряд сильних і талановитих митців, таких як Тичина, Йогансен, Зеров, Драй-Хмара, Рильський, Влизько, Косинка, Яновський, Вишня, Куліш, Курбас, Довженко та інші, які за своїм потенціалом співмірні зі своїми згаданими попередниками в Україні та іноземними сучасниками. Це при тому, що основній їх масі на 1937-1938 роки (коли вони переважно були закатовані) не було і 50 років.
І знову таки за законами жанру, після піку ішла безодня. Не провалля чи спад, а саме безодня. І нехай для когось я скажу єресь, але величезною трагедією була навіть не загибель згаданих людей і десятків їх товаришів, протягом 1937-1939 років. Найтрагічнішим було те, що перервалася традиція. Сто сорок років (1798-1938) довгого і тернистого шляху вперед і все даремно, бо нікому було передавати традицію. Ті, що залишились живі (Тичина, Рильський, Сосюра, Бажан, Яновський, Вишня, Довженко) були змушені платити за своє життя, тим, що їх пером тепер водила невидима рука партії, і вони були змушені задовольнятися в своїх творах лише несміливими проблисками вільнодумства, які виглядали жалюгідно, порівняно з тим спалахом, котрий мав місце в 20-30-х роках ХХ ст.

Традиція друга „Соцрелістична українська література”. Незатребувана
Втрата традиції, означала смерть традиції „української літературомовної літератури”. На її руїнах поставала нова соцреалістична українська література (1937-1987), хрещеними батьками якої стали вже згадані уцілілі діячі „розстріляного відродження”. Характерними ознаками цієї літератури була її повна підконтрольність існуючій ідеологічній лінії, організаційна єдність в рамках Спілки письменників та відсутність повноцінного ознайомлення з літературою, яка існувала поза межами „соцреалізму” та „залізної завіси”.
Загалом можна виділити два періоди, а точніше покоління цієї літератури. Перше – „покоління вцілілих” в часи репресій. Це, окрім згаданих, ще Смолич, Малишко, Іван Ле, Головко та ін. Про „друге покоління” цієї літератури піде мова нижче.
Чи було навернення до соцреалізму кроком назад? Безумовно! Варто лише порівняти твори пізнього Тичини з його дебютними „Соняшними клярнетами”. Що говорити, якщо навіть творчість оплаканого і беатифікованого Василя Симоненка виглядає дуже і дуже посередньо поряд з творами його розстріляних ровесників, а його загибель справді була втратою для української літератури.
Але все-ж навіть закута у певні рамки, українська література цього періоду зуміла дати цілу низку самобутніх авторів, які власне і були „другим поколінням” – Гончара, Костенко, Загребельного, Іваничука, Мушкетика, Шевчука і т. д. Сюди-ж можна вписати і Стуса, але все-ж він жив ( і помер) поза рамками системи. Хтось скаже – „шестидесятники”, але не всі з них належали до них, та й саме це явище є більше соціально-політичним, ніж суто літературним.
Отже було народжене друге покоління, і якби все продовжилося, цілком можливо, зараз ми мали-б змогу спостерігати розквіт „третього покоління”. Але доля розпорядилася інакше, СРСР розвалився, держава Україна не потребувала літератури, яка-б виконували ціленаправлені ідеологічні задачі, а без державної підтримки і державного замовлення, система соцреалістичної літератури в рамках Спілки письменників виявилася нежиттєздатною, і, що найголовніше, незатребуваною суспільством, і зараз все-більше перетворюється на рудимент радянщини. Хоча деякі кращі літератори з того часу живуть і працюють далі, вони затребувані суспільством і дай їм Бог наснаги продовжувати свою працю.

Традиція третя „Сучукрліт”. Елітарна, немасова
Отже і друга традиція української літератури перервалася. По-суті на момент отримання Незалежності української літератури, поза межами відмираючого соцреалізму, не існувало. І все довелося починати з нуля. Як це не дивно констатувати на фоні постійних нарікань, можна сказати, що українська література з цим завданням справилася. Хоч і на 50%.
В ХХ ст., особливо серед пост-модерністів, часто дискутувалася проблема елітарної та масової літератури, їх пріоритетності та співвідносності. На мій погляд присутність обох цих типів літератури є необхідною. Адже суспільство має внутрішню градацію за своїм інтелектуальним рівним і літературними смаками, і не можна заперечувати, щось одне, на тій підставі, що воно незрозуміли чи низькопробне.
Так ось, нова літературна традиція, „сучукрліт” сформувалася лише наполовину. Андрухович, Жадан, Дереш, Винничук, Прохасько, Забужко та ін. зуміли створити українську елітарну літературу високого рівня, яка якщо і поступається іноземним аналогам, то принаймні червоніти за неї не доводиться. Свідченням цього є визнання українських літераторів за кордоном (нпр. Андруховича – в Німеччині та Польщі).
Інша річ – повна відсутність української масової літератури. Якщо ми проведемо градацію потенційної читацької аудиторії, то побачимо, що переважна більшість є чи може бути споживачами цього сегменту. Причиною цього є з одного боку низький інтелектуальний рівень населення, який падає з року в рік, а з іншого – елітарна література, лише у виняткових випадках може сприйматися широкими масами населення.
У тривіальному розумінні, „масова література” – це літературні твори, з простим, часто передбачуваним сюжетом, написані за допомогою активного словника мови, читання якої дозволяє приносить мисленнєвий відпочинок, не змушуючи до серйозних роздумів.
Масова література може бути і високої якості, з гарним стилем. Яскравим прикладом може служити творчість Георгія Чхартішвілі (Борис Акунін), творам притаманний гарній художній стиль. Крім того, з часом „масова література” може трансформуватися в те, що ми називаємо „класичною літературою” – твори Дюма і Конан Дойля колись вважалися „бульварними”, а зараз вивчаються у школах.
Але, повернімося до України. В сучасних умовах відсутність такої української (що ще важливіше – україномовної) масової літератури рівнозначне національній катастрофі. Українська література не зумівши народити своїх Донцових, Дашкових, Марініних, Акунінів, Лук’яненків, тим самим віддала сегмент „масової літератури” їх російським прототипам. І не треба зневажливо пхикати, і тикати Андруховичем. Будь-який роман Донцової можна купити в газетному кіоску на вокзалі за 5-7 грн., прочитати його по дорозі на море, і без жалю забути у вагоні. А який твір Андруховича можна читати в поїзді?
Окрім іншого, ця проблема має також економічний і соціокультурний аспекти. В економічному плані це є захоплення ринку „масової літератури” імпортним продуктом. Тим то всі гроші, які платять споживачі цього продукту ідуть закордон. Ще гірше в соціокультурному аспекті. На початку 90-х років, після десятиліть русифікації, УКРАЇНОМОВНА масова література мала виконати по-суті історичну місію – перехилити мовні ваги в Центрі та на Сході України. Для цього були потрібні два десятки авторів згаданого типу, чиї твори відповідали-б вказаним критеріям, а видання були-б максимально дешевими. Ні, ілюзії, що Донецьк заговорив-би українською відсутні, але читав-би – а чом-би й ні?
Але у нас на жаль не знайшлося письменників, які-б творили легке для сприйняття широкими масами чтиво. Отямилися лише на початку нового століття, коли в рамках кількох проектів, зокрема „Коронація слова” почали видавати україномовних авторів, які писали для масового читача. Проте кардинально ситуації це не змінило. Причин багато – тут і втрачений час, і ціновий фактор, і відсутність стилістичної сприйнятливості, і те, що не з’явилося жодного автора якого-б можна було назвати брендом „укрмасліту”.
Світлою плямою на цьому фоні і подвигом для справи розширення україномовної читацької аудиторії є діяльність Івана Малковича та його видавництва „А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га”. Його блискучі видання „Гаррі Поттера”, знайшли читачів по всій Україні. Але невже у нас так бракує авторів, що ситуацію повинні рятувати лише переклади? Тим паче, що залишається видати лише одну книжку цього циклу.
Від початку третьої традиції української літератури пройшло два десятиліття, тому в найближчі кілька років на авансцену повинні вийти нові автори. Невідомо чи зможуть вони дорівнятися до своїх попередників і в цій, і в інших традиціях. Не слід пред’являти надто високих вимог, адже безповоротно втрачений зв’язок з літературною традицією 1798-1938 років. І Котляревський та його „Енеїда” в контексті „сучукрліту”, можуть символічно розглядатися як наші Гомер та „Іліада”.

*Сам термін „літературомовна” можливо є не зовсім коректним, але це перший твір написаний на тому, що зараз називають „літературною українською мовою”, проте ми не можемо заперечувати, що література і літератори існували в Україні і до 1798. (Прим. автора)
**„Традиція”, в розумінні використаному в даній статті, позначає і певний часовий період, і певний ряд літераторів які жили і творили в цей час.

Написати коментар

Коментарі на цю публіцистику

Just wanted to say Hi.

© Stan, 12-03-2021

hi xf qt

© generic for viagra, 27-02-2021

zithromax uses treatments

© zithromax 250 mg, 23-02-2021

chlooquine

© where to buy aralen, 21-02-2021

essay writing service

© Franziska, 09-10-2020

can you buy cbd oil in new york state

© Pamala, 04-10-2020

where to buy cbd oil in virginia

© Roseanne, 01-10-2020

Post N129: Getting A Expert Seo Organization - Why Pay?

© Clair, 26-07-2020

Encontrar amigos gratis e involucrar a tus encuentros parejas

© Maya, 19-06-2020

Хотите добывать криптовалюту

© Lagutkinage, 13-10-2019

buying viagra

© Jill, 13-04-2019

fodboldtrøjer

© fodboldtrøjer, 09-08-2018

billiga fotbollströjor

© billiga fotbollströjor, 09-08-2018

kan oppn_ store ting i fremtidenM_ten Pochettino For _yeblikket inkluderer ogs_ navnene Juventus 'Massimiliano Allegri, Chiles tidligere Copa America-vinnende coach Jorge Sampaoli, fodboldtrojer born Italias Antonio Conte og Atletico Madrid-sjefen Diego Simeone, sier kilder. Han sa: 'Det var en enkel beslutning. N_r du er glad, og n_r du f_ler kj_rligheten til folket, og potensialet til klubben jeg tror er enormt. Hvorfor endre? Hvorfor ikke bli her? Vi skaper en veldig god stemning i omkledningsrommet, p_ treningsomr_det. Med alle ansatte har vi et utmerket forhold. Vi kan oppn_ store ting i fremtiden. M_ten Pochettino har satt Spurs p_ i en tittelkonkurranse for f_rste gang i flere ti_r har sterkt imponert Chelsea-styret, men det er en aksept at han kunne v_re et av de vanskeligste m_lene _ vinne bort fra sin n_v_rende jobb, kanskje til og med vanskeligere enn Simeone. Mauricio Pochettino tiltrekker seg _kende beundring blant Chelsea-hierarkiet for sitt arbeid hos Tottenham Hotspur, kilder har fortalt ESPN FC, og den argentinske treneren er et av de viktigste m_lene p_ en billiga fotbollstrjor femmans shortlist for _ bli den neste Stamford Bridge-lederen. Atletico-sjefen dukket opp som toppkandidat n_r det ble klart. Manchester City-bundet Pep Guardiola ville ikke komme til Chelsea, og selv om kilder sier at det er en f_lelse rundt b_de Madrid og Stamford Bridge at st_rrelsen p_ hvilket som helst tilbud fra Premier League-klubben ville bevise enormt fristende - som ville sjansen til _ bygge en ny arv - den spanske klubbens hierarki er stille trygg p_ _ holde ham. DellaStat [url=http://arnaclock.ir/index.php/fa/component/k2/itemlist/user/1463#]fotballdrakter[/url] Swenkdcov MarjorieE [url=http://listbookmarking.com/story.php?title=belgien-vm-troje-fodboldtroje#]billige fodboldtrojer[/url] ElizbethD Kristingm [url=http://www.geld-bombe.com/Forum%20Funktion/SMF/index.php?topic=106702.0#]billige fotballdrakter[/url] RhysEdmon DeidreBra [url=http://brainteaser.com.br/index.php/component/k2/itemlist/user/157759#]fodboldtrojer born[/url] Romanozwi UEKYvette [url=http://ayurvedapsychologie.at/?option=com_k2jer[/url] GayeKluge LatonyaPl [url=http://www.bohundance.org/bh_mov/501059#]fodboldtrojer[/url] BetsyFurp

© Stewart, 27-07-2018

siste sikt i samme stadion da Barca Rakitic gjorde vei for Xavi etter de f_rste 62 minuttene av Barca s siste venlige spill p_ mandag da de slo Meksikasiden Club Leon 6-0 og det fotbollstrjor barn er sannsynligvis den legendariske spanjeren m_ vente p_ _ se mesteparten av spillene fra benk. Den kroatiske vil bli begunstiget over den legendariske Xavi p_ midtbanen da Enrique fors_ker _ subtilt endre Barcas sokkelbaserte spillestil til fordel for et raskere, mer dynamisk spill. Etter en bittert skuffende slutt til siste sikt i samme stadion da Barca overgikk sin La Liga-tittel med en 1-1-tegning mot Atletico Madrid, vil fansen f_ h_p om at Enrique vil puste nytt liv inn i en tropp som er anklaget _ leve p_ fortidens herligheter. Suarez vil legge til m_l p_ en side som allerede hadde mange av dem, men Rakitic kan v_re flaggholderen til et nytt lag som trenger en ny retning. Ankomsten av den suspenderte Luis Suarez har okkupert de fleste overskriftene i l_pet av en fotbollstrjor barn sommer som inkluderer seks nye signeringer, men det er en annen mann som vil generere mest interesse p_ s_ndag. Ytelsen til Ivan Rakitic gir oss den beste indikasjonen p_ hvordan Enrique s nye lag skal forme seg over sesongen. Rakitic s underskrift fra Sevilla for 18 millioner euro kan ha g_tt litt under radaren under en World Cup dominert av en god fotball og Suarezs bitehendelse, men det er uten tvil den viktigste virksomheten som Barca utf_rer. DesireeVe [url=http://www.chefs.su/index.php/component/k2/itemlist/user/386336#]fodboldtrojer born[/url] SimaBeyer WaldoEdwa [url=http://inkomtehnika.com/index.php/component/k2/itemlist/user/1054399#]fodboldtrojer[/url] Katherine VirginiaP [url=http://imagineadaywithoutwater.org/content/jonnie-fodboldtr%C3%B8je-franceey#]fodboldtrojer born[/url] AguedaSum HelenaKhf [url=http://www.b2hs-clan.cf/index.php?topic=14481.0#]billige fotballdrakter[/url] NicholasL Frederick [url=http://www.bohundance.org/bh_mov/505788#]fodboldtrojer born[/url] VioletteR RonnyPenm [url=http://us.newsmeback.info/story.php?title=brasilien-vm-troje-fodboldtrojer-med-navn#]billige fodboldtrojer[/url] BenEdgley

© Adam, 25-07-2018

profesjonelle fotballspillere Australia og billige fodboldtr_jer FFA-tjenestemenn og resulterte Som Matildas og Canberra United-angriperen Michelle Heyman - som i fjor kompletterte sin W-League karriere med et stint p_ Western Billige barcelona Fodboldtr_je til B_rn New York Flash - sa: '_ v_re profesjonell ville bety at vi kunne fokusere 100 prosent av oss selv p_ spillet, inkludert trening, treningsstudio, spise rett, utvinning og fysio. Matildas 'mye offentliggjorte l_nnskonflikt i 2015 markerte kampen for elitekvinnene i spillet. En kollektiv avtaleavtale ble spilt ut mellom profesjonelle fotballspillere Australia og FFA-tjenestemenn og resulterte i minimum 14 Tier One-spillere som mottok en _rlig beholdning av AU $ 41 000 pluss kampbetalinger. Spillerne i Japan vil ogs_ motta AU $ 560 per kamp. Mens det er lidenskap, ikke fortjeneste, som holder spillerne tilbake, leter de etter en tid n_r de alle kan v_re heltidsfotballspillere som deres mannlige kolleger. Leder av ny ekspansjonsside Orlando Pride i NWSL, Tom Sermanni har sett f_rsteh_nds det som g_r Billig tottenham hotspur Fodboldtr_je inn i _ lage en side-verdens-beaters. Som trener til det amerikanske kvinners nasjonalt lag etter en lang og vellykket andre stint med ansvar for Australia, vet han forskjellen dollarene gj_r. Siden den opprinnelige australske kvinnens nasjonale lag ble grunnlagt i 1978 for _ delta i den f_rste kvinners invitasjonsturnering i kinesisk Taipei, har kvinnens spill g_tt i sprang. Matildasene er n_ faste b_de p_ verdensstadiet og i Topp 10 av FIFA-rangeringer. MelodyLen [url=http://umutesmer.com/index.php?qa=31839jer[/url] IssacPerr WendellRi [url=http://lebail.biz/index.php?topic=1126.0#]fotballdrakter barn[/url] Tabathadm http://www.ankorona.com.ua/?option=com_k2jer[/url] JeanneUcz JonelleTe [url=http://ecomuseo-valborlezza.it/component/k2/author/279236#]fotballdrakter[/url] Ernestine

© Jayme, 19-07-2018

det v_re nok mot maglie calcio bambino et Roma-lag som Fra den siste dagen i den andre runden av de siste fire p_ GOR C-Tra Arena, Bandung, s_ndag, sikrer mennets lag Jakarta Pertamina Energi og Palembang Maglia da Calcio Bambini Bank SumselBabel skrittet mot Grand Final. Gaung nasjonal volleyball konkurranse, Proliga 2017, har g_tt inn i den siste delen. Fire lag, hver av to s_nner og d_tre, har s_rget for trinnene til Grand Final. I mellomtiden har enkelte individuelle priser blitt tildelt ved slutten av de siste fire dramaene. Vil det v_re nok mot et Roma-lag som har mer kvalitet? Vi skal se. Som med Higuain og Belotti i Derby della Mole, vil alle _yne mandag kveld v_re p_ streikerne, Lapadula og n_v_rende co-Capocannoniere Edin Dzeko. Det virker som at barna ikke kan tro p_ sin egen lykke og benytter denne muligheten med begge hender. Det gjelder ogs_ spillere som Suso og Gianluca Lapadula. En ble skrevet av Liverpool og har et poeng _ bevise. Den andre har tilbrakt alle hans karriere Maglia da Calcio Bambini i de nedre divisjonene og spiller hvert spill med Milano som om det var hans siste. Det han mangler i naturlig talent, best_r han av blod, svette og t_rer. Overvei Lapadula den nye Salvatore Schillaci, Dario Hubner og Igor Protti - streikere som m_tte vente lenge, for _ f_ sin sjanse i Serie A og deretter tok det med storm. Bland alt sammen, og hva du f_r er et Milan-lag med en utrolig _nd om det.

© Eula, 14-07-2018

sannsynlige stedfortreder Rooney tilsynelatende maglie calcio bambini _remerket som nr Lingard kan finne seg selv overskudd til krav gitt Man Uniteds sommersigneringer s_ langt. Hovedsakelig viser han viljen til _ spore tilbake maglia inghilterra mondiali 2018 som Mourinho vil ha i sine flair-spillere. Van Gaal mente at franskmannen kunne spille i fire stillinger, og at han m_tte overbevise den 20 _ringen at han var i stand til _ fungere som sistnevnte. Mourinho vil sannsynligvis ikke trenger _ bruke sine overbevisende krefter. Med Ibrahimovic den _penbare angriperen, og Marcus Rashford hans sannsynlige stedfortreder, Rooney tilsynelatende _remerket som nr. 10 og ny signering Henrikh Mkhitaryan den _penbare kandidaten til _ spille til h_yre, virker Martial som en shoo-in for stillingen til venstre. Van Gaal valgte til og med Lingard som en vinge tilbake, men det er trygt _ anta at Mourinho ikke vil f_lge etter. Mens han snakket om 'spesialister', finner Mourinho ofte bruk for trupspillere som kan operere i noen av de tre stillingene Bak den viktigste angriperen. Det ser ut til _ maglia belgio mondiali 2018 v_re den umiddelbare skjebnen til den villige, defensivt lydige 23-_ringen, selv om den hastigheten som Mourinho deltok p_ med Chelsea-kolleger som Andre Schurrle og Mohamed Salah, er kanskje ikke lovende. Mannen som leverte Uniteds eneste meningsfulle trof_ siden Sir Alex Ferguson pensjonerte, startet 33 kamper i fjor, men d_ren til start 11 kan ha smalt i Lingards ansikt. I stedet kan det v_re bra for ham at hans FA Cup-vinner mot Crystal Palace kom som en erstatning.

© Marianne, 12-07-2018

var klare for andre plasserte Real etter Et vendepunkt i kampen var en sjanse som falt til Marcelo i begynnelsen av andre halvdel, som kunne ha gjort det 2-1 og satt Real godt tilbake Belgien landslagetstr_ja i spillet han la til. I et uheldig tegn p_ den tidligere Valencia-, Liverpool-, Inter Milan-, Chelsea- og Napoli-lederen visste sint fans p_ Bernabeu rundt sine egne spillere og chanted for president Florentino Perez _ g_ ned da mesterene Barca _kte seks poeng som var klare for andre plasserte Real etter 12 kamper. Reals neste utflukt er et La Liga-spill hjemme til Levante den 17. oktober. Barca var helt dominerende og allerede tre m_l til det gode da Barca-trener Luis Enrique brakte p_ en passform-igjen Lionel Messi etter en time, og Argentina-kapteinen sendte straks Luis Suarez klar til _ score sin andre og Barcas fjerde og spanske og europeiske mestere kunne lett ha lagt til seg i sluttfasen. Brasiliens backback hoppet igjennom p_ venstresiden, Frankrike vm tr_ja men skuddet rammet sidelinjen og Barca gjorde det 3-0 _yeblikk senere da Iniesta slo. Benitez tok ansvar for den st_rste fixturen i klubbenfotball for f_rste gang, med en brannd_pe som etterlot ham i en usikker posisjon bare tre m_neder i sin debut sesong. Barcelona-sangeren Luis Suarez hadde ingen slike problemer, men merking av scoreline en konsekvens av en rekke tilfeldigheter. Benitez sa at hans ide var at spillerne skulle pr_ve _ presse Barca og holde ballen.

© Jani, 09-07-2018

beste i begge ben billiga fotbollstr_jor mot RuzomberokEverton er Leighton Baines 'avb_yde skudd ga dem en 1-0 seier p_ Goodison Park f_r Dominic Calvert-Lewins m_l p_ torsdag kveld ga samme poengsum Frankrike vm tr_ja i bortebenet. Ajax, som ble ferdige til Manchester United i siste sesongens Europa League, spiller norsk klubb Rosenborg etter at nederlandske gigantene mistet Champions League tredje runde kvaler til fransk klubben Nice. I europeisk konkurranse for f_rste gang p_ tre _r var Everton ikke p_ sitt beste i begge ben mot Ruzomberok. Everton er i europeisk konkurranse for f_rste gang p_ tre _r. Den siste Premier League-klubben for _ spille dem var Stoke i 2011 og Tony Pulis 'lag vant hvert ben for _ _ke 2-0 p_ samlet. Everton, som har investert tungt i spillere, inkludert Wayne Rooney, Sandro Ramirez og Michael Keane i sommer, spredde forbi Ruzomberok i den tredje kvalifiseringsrunden og vil n_ se for _ sikre sin plass i Sverige VM tr_ja 2018 gruppespillet. Hajduk Split har sl_tt Levski Sofia og Brondby for _ komme til dette stadiet og har mistet i den endelige playoff-runden i hver av de tre siste sesongene. Everton spiller kroatisk side Hajduk Split i Europa League-playoffrunden mens AC Milan er trukket mot makedonsk side Shkendija. Milan, i mellomtiden, er tilbake i europeisk konkurranse for f_rste gang siden 2014 og tar p_ Shkendija, som fullf_rte andre i makedonisk liga sist sesong.

© Mariano, 09-07-2018

_ styre bortover hans 70-_rsdag Men hvis Arsenal og Wenger klamrer seg til Champions League-fjellet, men deres grep begynner _ l_sne seg. Men n_r en klubb er ute av Champions League, Frankrig vm tr_je 2018 er det s_ mye vanskeligere _ komme tilbake til det, som tidligere vinnere som Liverpool, United, AC Milan, Inter og Marseille har oppdaget de siste _rene. Wenger, 67, kan fortsatt overraske oss alle ved _ fortsette i roret i _rene som kommer, etterf_lger Ferguson ved _ styre bortover hans 70-_rsdag. Men hvis Arsenal savner kvalifikasjoner neste sesong, vil det v_re lang ventetid til han f_r en annen sprekk p_ Champions League. Siste gang Arsenal kom ubeseir fra sin gruppe, som de gjorde denne sesongen, var i 2005-06 da de gikk frem til finalen. Bayern g_r inn i kampen p_ baksiden av 15 suksessive Champions League hjemme-gevinster - en turneringsrekord - men Arsenal har siste minner om _ vinne p_ Allianz etter Kroatien vm tr_je 2018 2-0-seieren i mars 2013. Og for alle sine siste mangler i Premier League, vil Arsenal m_te et Bayern-lag som har erstattet flair med funksjonalitet under Ancelotti, s_ den formidable Bayern of the Guardiola er n_ et mindre fryktelig dyr. Raymond Goethals guidet Marseille til Champions League suksess i 71 _r tilbake i 1993, slik at Wenger i det minste kan tr_ste seg selv ved at menn eldre enn han har vunnet konkurransen.

© Fausto, 08-07-2018

st_rste rivaler i Tyskland fotballdrakter ban inkludert en dynamisk Etter _ ha hatt en 11-poengs lead tidligere i sesongen, kunne de se den fordelen trimmet til to poeng med ni kamper igjen hvis de gikk ned Colombia VM landslagsdrakt i Dortmund. Det ville v_re et niv_ av forlegenhet knyttet til slike hendelser da Bayern, som engang ble utnevnt som en superklubb, da han dirigerte Dortmund i finalen i Champions League i 2013, opplevde en rikdom og et fantastisk niv_ av spiller utilgjengelig for noen av Bayerns st_rste rivaler i Tyskland, inkludert en dynamisk Dortmund til tross for sin raucous fanbase. Hvis M_nchen ikke kan stunt veksten i Borussia Dortmund, er det all sjanse for at Pep kan vaske opp p_ Etihad Stadium med en s_ret CV, en figur som er husket som sjefen som ikke klarte _ m_te FC Hollywoods grunnbehov for _ dominere Bundlesliga. Guardiola s side f_ler seg klype etter en eller annen feil i et 2-1 nederlag til Mainz onsdag et resultat som forlot Guardiola England vm drakt med tap i sin jakten p_ perfeksjon. Dortmund var det siste laget som l_ftet tysk tittelen under Jurgen Klopp i 2012, men det f_les som flere ti_r siden. Bayern kan kaste inn Mario Gotze etter fem m_neders frav_r p_ grunn av skade for _ st_tte deres offensive instinkter, men Dormund kan ringe p_ Roman B_rki etter influensa. Marco Reus, Lukasz Piszczek og Marcel Schmelzer burde styrke Dortmund mot en bes_ksside de ble ravaged 5-1 igjen i oktober.

© Paulette, 06-07-2018

fors_ke _ legge f_lelsen fodboldtr_jer av anledningen til P_ andreplassen bak Saudi-Arabia er Socceroos p_ kurs for _ kvalifisere for en fjerde p_f_lgende World Cup. Grozny City er oppgitt som Brasilien vm tr_je bare ni kilometer fra Grozny flyplass og 5,8 kilometer fra anbefalt treningsbase, og faktureres som et femstjerners hotell og innen en times flytur fra s_rlige steder som Volgograd, Sochi og Rostov. P_ banen vil Thailand h_pe _ komme seg ut av det femte fors_ket, mens Aussies vil fors_ke _ legge f_lelsen av anledningen til en side for _ v_re blant de fremste l_pene i gruppen. Og Hotel Grozny City er en av 19 steder som tilbys av FIFA og LOC i Southern Cluster n_r den s_r_stlige vertsbyen Volgograd. Grozny, hovedstaden Tsjetsjenia, har blitt listet av FIFA som en potensiell lagkamp for 2018 VM-finalen i Russland, til tross for at noen regjeringer varsler mot reise til Nord-Caucusus-republikken. Fotballforbundet i Thailand har flyttet for _ sikre Frankrig vm tr_je at det i sterk kontrast til den vanlige partyt atmosf_ren p_ Rajamangala stadion vil v_re en sjelden anledning. Retningslinjer har blitt kommunisert til fans, som forventes _ kle seg i svart, gr_tt eller hvitt, og det skal ikke v_re noe sang, chanting eller trommeslag. FIFA og lokal organiseringskomite har laget en katalog med 65 mulige baser, innen fem geografiske 'klynger' for de 32 lagene som konkurrerer i neste _rs turnering.

© Ardis, 06-07-2018

Silva brenner inn p_ m_l men Bravo Patricio med en god redning. Vargas plukker opp en boblende ball fra et hj_rnespark, smiler det opp med ryggen til m_l og sender et lavt overhode Uruguay vm tr_ja p_ m_l som Patricio har det bra _ h_ndtere. Portugal: Rui Patricio 6, Cedric 6, Fonte 6, Alves 6, Eliseu 6, Carvalho 6, Adrien Silva 6, Gomes 5, Bernardo Silva 5, Andre Silva 5, Ronaldo 6. Under: Nani 5, Quaresma 5, Moutinho 5, Gelson 6. Ronaldo finner Andre Silva med et m_l p_ kors til bakre stolpe. Silva brenner inn p_ m_l, men Bravo er overfor godt _ blokkere. Vargas glir i midten, og han er en p_ en med Patricio. Det er et flott pass fra Sanchez, men Vargas slipper det ved _ spille det rett p_ Patricio. Aranguiz m_ter et kryss fra h_yre fra Isla, i n_rt innlegg, men godt ut, og det sl_yper bare bredt og h_yt p_ langt innlegg. Sanchez kutter ballen tilbake til Silva. Hans kryss kommer til Vidal som skj_t et skudd mot m_l, men skuddet rammer posten. Det kommer ut til Rodriguez Frankrike vm tr_ja og han t_r en innsats, med Patricio jordet, p_ til baren. Chile: Bravo 7, Isla 6, Jara, Medel 6, Beausejour 6, Hernandez 6, D_az 6, Aranguiz 6, Vidal 6, Vargas 6, Sanchez 6. Under: Rodriguez 6, Silva 6, Fuenzalida 6. Isla pinger i et kryss fra h_yre for Sanchez, og han sender en kulehode bare noen f_ inches bred og spinner foruroligende bort. Ballen er kr_llet inn for Vidal, sentralt plassert og _tte meter ut. Han kommer innover Eliseu, og han sender Beausejours kors frustrerende over baren.

© Jared, 06-07-2018

Lyon som favoritt for sin signaturDet er Galatasaray, Roma og Benfica har alle v_rt knyttet til h_yrebacken i sommer, men den franske avisen Le Parisien har avsl_rt at Lyon n_rmer Maglia Colombia mondiali 2018 seg _ overf_re en overf_ring til den 25 _r gamle. Den spanske publikasjonen AS rapporterer at m_lvakten s_ ujevn og uinteressert i l_pet av Uniteds 2-0 preseason nederlag til PSG som spurte van Gaal for _ gj_re seg oppmerksom p_ at den tidligere Atletico Madrid-spilleren m_ selges. Manchester United gir gratulerer med at Brasil internasjonal Rafael forlater Old Trafford med Lyon som favoritt for sin signatur. Det er ganske klart at Rafael ikke er enormt rangert av Van Gaal, og en kuttprisflyt til Lyon ser det beste alternativet for alle parter. Den brasilianske forblir en talentfull hvis frustrerende spiller og kan finne sin evne mer egnet til Ligue 1. Denne sagaen har kj_rt hele sommeren, og det nekter _ g_ bort. Om Van Gaals sinn har blitt opprettet av en f_r sesongvisning, er det ikke klart, men hvis De Geas hoved har blitt vendt av Real Madrids interesse, ville det v_re Maglia Francia mondiali 2018 fornuftig for klubben _ tjene penger. Real har sporet De Gea hele sommeren, og denne tilsynelatende endringen i holdning fra van Gaal burde be dem om _ forny sine fors_k p_ _ bringe ham til La Liga. Fullbacken har fallet ned i spissen etter Louis Van Gaal etter _ ha v_rt en gang i gang under Sir Alex Ferguson og David Moyes. Med Lyon som vises i denne sesongens Champions League representerer det et attraktivt tilbud for Rafael som finner seg bak ny signering Matteo Darmian.

© Williams, 06-07-2018

konkurransen - det var ogs_ hans f_rste Pellegrini sa: 'Vi vil se med de medisinske medarbeiderne hvordan de gjenoppretter fra disse spillene. Kanskje vi skal gj_re noen endringer, vm landslagsdrakt 2018 men ikke s_ mange som [Pablo] Zabaleta, [Vincent] Kompany, [Eliaquim] Mangala, [ Samir] Nasri er alle ute er ute av dette spillet. Belgias internasjonale, som har hatt stor innflytelse p_ Etihad siden han begynte fra Wolfsburg om sommeren, vil trolig treffe i tirsdagens kvartfinale mot tigrene. Manchester Citys leder Manuel Pellegrini har gode minner om konkurransen - det var ogs_ hans f_rste trof_ i engelsk fotball i 2014 - og er sannsynlig _ motst_ fristelsen til _ legge en svekket linje opp mot motstanderne fra Championship. De Bruyne, den 24-_rige som ble signert for _ 54 millioner, sa: 'Hvis vi vinner, er vi allerede i semifinalen - det ville v_re fint _ spille i Capital One-finalen fordi hvis du vinner det er s det f_rste trof_et i sesongen. Pellegrini sa at han ikke vil gj_re mange endringer fra den vm landslagsdrakt 2018 siden som slo Southampton 3-1 i helgen. Sergio Aguero ser ut til _ bli utelatt etter at han har sl_tt av med det som s_ ut som en ankelskade mot de hellige selv om Pellegrini har spilt ned sin alvorlighetsgrad og sa at det bare var et 'kick i h_len'. David Silva kunne gj_re sin f_rste start siden 3. oktober - Spanias internasjonale kom p_ benken mot Southampton - men keeper Joe Hart forventes fortsatt _ v_re skadet.

© Gale, 06-07-2018

om klubben kan holde fast p_ Paul Morata tok sin kamp for sesongen til syv da Serie A-mesterene utgjorde sin rekord for suksessive liga-vinnere i en sesong. Sikkert, Pjanic-signeringen fotbollstr_jor barn kan ses som en stor hensikt fra Juve, men det kan ogs_ foresl_ for mange at de allerede planlegger livet etter Pogba. Pjanic kom til Roma fra Lyon i 2011 og scoret 30 m_l i 185 skudd. Etter _ ha signert Pjanic, har Juventus nok den beste midtbanen i Europa. Hovedsp_rsm_let er imidlertid om klubben kan holde fast p_ Paul Pogba denne sommeren etter vedvarende spekulasjoner om at han skal bli med en annen toppklubb. Midtbanespilleren hadde en frigj_ringsklausul innf_rt i kontrakten da han signerte en ny avtale p_ Roma i 2014 og Juventus aktiverte den. Den 21 _r gamle Pjaca, som har 10 caps for sitt land, sluttet seg til kroatiske mestere Dinamo Zagreb i 2014 og scoret fire m_l i 22 ligaer i sesongen. Juventus FC har inng_tt en avtale om _ signere fotbollskl_der spilleren Miralem Pjanic fra AS Roma en uttalelse p_ Juventus nettside leses. Alvaro Morata nettopp en brace og Paul Pogba med stjernen som Juventus slo Chievo 4-0 p_ sin side for _ klare sin 12. Serie A-seier. Pjaca gjorde sin profesjonelle debut i en alder av 16 med Dinamo Zagrebs lokale rivaler Lokomotiva i 2012. Den 26-_rige fullf_rte sin medisinske p_ mandag og, if_lge Gazzetta dello Sport, signerte en fem_rig avtale verdt € 4,5 millioner per sesong.

© Janessa, 05-07-2018

Щодо традицій та спадковості.

© Брама., 14-10-2017

1

© vacveddi, 18-03-2017

1

© gdupxqim, 17-03-2017

dSvsoXHSajoCgTQ

© Barnypok, 03-01-2017

?????? ??? ??

© ?????? ??? ??, 22-09-2014

???? ?? ??

© ???? ?? ??, 11-09-2014

chanel ??

© chanel ??, 01-09-2014

??? ????

© ??? ????, 22-08-2014

???? ??????

© ???? ??????, 12-08-2014

???? ??? ??????

© ???? ??? ??????, 02-08-2014

Знову про традиції

© Федот Пасічник, 20-12-2013

[ Без назви ]

© Анізія, 14-11-2013

ffxiv gil

На цю рецензію користувачі залишили 6 відгуків
© ffxiv gil, 31-08-2013

snjkmCNqlCxflEx

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Earthwind, 08-03-2013

zkAmqEvaTPLHO

© Wahyu, 06-03-2013

oCxEAmnlcTNPob

© Keydren, 25-09-2011

DiPDBjYRMxPAVyWHfA

© Taron, 23-09-2011

чи є традиція?..

На цю рецензію користувачі залишили 4487 відгуків
© ruta, 30-12-2010

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 774 відгуків
© , 22-01-2009

Перспектива перезавантаження, або "не будь СУЧ.укр"

На цю рецензію користувачі залишили 1224 відгуків
© Віталій Кривоніс, 13-05-2007

Магія цифр, або чарівність цифри три

На цю рецензію користувачі залишили 7 відгуків
© Камаєв Юрій, 06-05-2007

Традиції не переривались

На цю рецензію користувачі залишили 58 відгуків
© Антон Санченко, 06-05-2007

Тед Лещак

На цю рецензію користувачі залишили 1230 відгуків
© декілька думок з приводу, 06-05-2007
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.73576807975769 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури
Реклама: печать на обоях интерьерный

Що почитати

День Соборності України
Вітаємо всіх з днем Соборності! Бажаємо нашій державі незламності, непохитності, витримки та величчі! …
Українські традиції та звичаї
Друзі! На сайті “Онлайн Криївка” є дуже цікава добірка книг про українські традиції та звичаї. …
Графічний роман “Серед овець”
Графічний роман Корешкова Олександра «Серед овець», можна було б сміливо віднести до антиутопії, як …
Добірка художньої літератури козацької доби
Друзі! В інтернет-крамниці “Онлайн Криївка” представлена цікава добірка художньої літератури …