Дякую, Юрку!
До речі, із хімічними назвами у мене таки виникли труднощі, і не лише тому, що з пані Хімією стосунки поганенькі. :-) Справа в тім, що українські відповідники можна застосувати, але хотілося чогось такого... універсального і науковоподібного, про всяк випадок знайомого не лише українцеві. :-) От латина мене більше влаштовувала. Вигадувати назви ніби інопланетні... Думки були, але вирішила, що сенсу нема, бо читатимуть земляни. :-) Якого ж дідька, звиняйте, заплутувати читача, якщо він, навіть повний невіглас у хімії, зрозуміє з тих назв у тексті, що то щось неодмінно погане та шкідливе (для того ж вставлено ще чадний (не латиною) газ - зрозуміле більшості, як сполука, яку вдихати не варто). Навмисне повибирала із чотирьох тисяч сполук також нікотин і миш"як - й дитина знає, де міститься нікотин і як вбиває середньостатистичного коня його крапля, :-), а й про миш"як, як отруту, чули всі. Тож проблему з назвами вирішено латиномудрими та загальновідомими назвами небездумно, а з певною роботою мозку. :-)
Час від часу науковці про взаємну симпатію пишуть, мовляв, хімія. І нічого, крім хімії. Буцім, обираємо ми не стільки очима (то може бути на одну ніч), не вухами ( то може бути на тиждень) , а носом (на все життя). Можу з ними посперечатися, бо аромат - не стала, він змінюється постійно, варто часничку з"їсти, наприклад. :-) Та вони заперечують, бо є базовий запах у кожної живої істоти, він залежить від ДНК і РНК, які в кожної особини незмінні впродовж всього життя. Ну... не знаю, теж могла би посперечатися, але хай уже... Ті ж тварини якось живуть біля нас - монстрів напарфумлених постійно різними кремами, милами, гелями для душу і т.і., на коліна йдуть, туляться... Тільки за їжу? :-) Проте експеримент із симпатією і антипатією легко провести, не залучаючи меркантильних чинників. Одна тваринка викликає бажання її обійняти, інша - байдужість, ще інша - несприйняття. І у них - схоже, адже за поведінкою легко читається, хто тебе любить, а хто цурається, а хто і вкусив би з радістю. :-) То чому би й не хімія, як головний чинник притягання навіть іншопланетних істот?
Спасибі Вам, Юрку, за цікаві запитання і роздуми. Рідко видно "кухню" в голові автора, от Ви вмієте видобути на поверхню те, що, як правило, залишається у закуліссі. Чимало людей вважають фантастику легкою вигадкою, навіть не уявляючи, скільки там прихованої роботи. Гм... кажу таким: "А спробуй-но, вигадай так, аби було цікаво, правдоподібно і не розчаровувало недоладністю." :-)
З повагою,
Наталка
© Наталка Ліщинська, 14-06-2011 |