Українська банерна мережа

Украинская Баннерная Сеть
 
 

Жанри

Гоголівський ФОРУМ
AlmaNAH


Наша статистика

Авторів: 2635
Творів: 48264
Рецензій: 92963

Наша кнопка

Код:Художні твори Проза Містика

Дзеркало для Бога (глава 4)

© Меньшов Олександр, 16-11-2016
4

-Ти чого вдома? - здивувалася Тамара, коли Сухов відкрив двері.

-Вітаю, - пробубонів той у відповідь, приймаючи з рук дружини сумки.

-Так чого..?

-Е-е-е... так, розумієш... Звільнили мене. Вірніше, я сам звільнився.

Тамара здивовано закліпала очима: жартує він, чи що?

-Аго-о-ов, - затягла вона, сідаючи. - Що трапилося?

А що, власне, розповідати? Як запросив до себе вранці начальник... До речі, ніколи не замислювався над тим, що його прізвище - повне відображення його суті: Пуп. Чесне слово, так воно і є! Пуп, самий натуральний. А секретарка його - Мегера. І це теж без ха-ха. Зам - Драконов. Прямо «свята трійця». Що прізвища, що характери - все в точку. І головне: кому не розкажеш - тут же регоче, не вірить. Мовляв, пожартувати вирішили, люб'язний... То ж, такі справи. Видно правду стверджує народна мудрість: світ не без добрих... «звірів». Хоча, напевно, вона тут ні до місця.

Так ось, запросив Пуп до себе, і після довгої розлогій бесіди з'ясувалося, що мені тут краще не працювати. Мені і раніше, звичайно, діставалось з мою принциповість.

-Кому вона потрібна? - говорив Лев Федорович, начальник відділу. - Може, від неї комусь краще стає, а? Або через це твій добробут зросте?

День був страшенно важким. Згадувати не хотілося.

Начальнику страшно не сподобалися погляди Сухова. Річ у тім, тому все потрібно робити за правилами.

-А на який хрін? - Пуп пішов у відкриту, про що, напевно, не раз потім шкодував.

-Що значить ваше «На який хрін»? Я вас не зовсім розумію.

Зав'язалася, ну не те, щоб суперечка, а, скоріше, легенька така свара. Пуп, як істинний інтриган і спритник, завів розмову в потрібну йому сторону, і, незабаром, стало зрозуміло, що просто словами справа не закінчиться. Привід знайшовся легко: все вирішила скарга мадам-фрау Сьомгіной.

-Це вже не перший сигнал, - стверджував Лев Федорович.

Коротше кажучи, справа ясна: або ти сам валиш, або нарікай на самого себе. А придумати можна було, що завгодно.

-І що тепер робити? - Тамара не знала, як реагувати на повідомлення чоловіка.

Сухов хотів було сказати щось на кшталт: «Труфальдіно з Бергамських низин відповів би: «Я ж, слава Богу, нічого не вмію робити», - але жарти зараз були недоречні. Питання архісерйозне.

-Мені вже давно Захаркінській пропонує до них сторожем піти. Доба через дві. Зарплата двісті п'ятдесят. А?

-Що у них за фірма? - запитала Тамара.

-Та не знаю толком. Начебто, по дереву щось. Здається, роблять вікна, двері, меблі різні. Коротше, є у них якийсь цех і треба комусь за ним по ночах приглядати.

-Ой! - Тамара мовчки розклала продукти по місцях і пішла перевдягатися, а у самої в голові промайнуло недобре: «Дивись, щоб тебе не присвоїли потім вчену ступінь Героя Радянського Союзу».

-Що значить твоє «Ой»?

-Нічого... Дивись сам.

-Ні, почекай. А що ти пропонуєш? Повернутися до відділу? З моїм характером тільки там і працювати.

-Ось саме: з твоїм характером.

-Не зрозумів! - Сухов «спалахнув», як новорічна ялинка, і лише неймовірним зусиллям волі пересилив себе. - Що саме тобі не подобається в моєму характері? – в його питанні відчувався холод загартованої сталі.

-Жора, залиш це!

-Що «залиш»? Що «залиш»? Коли ти виходила за мене, то стверджувала, що тобі подобається мій характер! А зараз?

-Зараз не ті часи.

-Не ті часи? - якби Тамара в цю мить глянула на чоловіка, то прикусила б язичок: очі його миттєво налилися кров'ю і стали безумніше, ніж у божевільного. - Як це розуміти? - все той же дзвін сталі в голосі. Таке було, мабуть, вперше. Зазвичай він швидко остигав.

-Жора! - Тамара насупилася. - Як вважаєш, маю я право на свою особисту думку, чи ні? Ти, між іншим, колись теж стверджував, що завжди будеш поважати її. Я розумію, що...

-А ти теж говорила, що будеш поважати мою думку. (Тут Сухов мало не додав: «Але ніколи цього не робила».) Я, між іншим, вважаю, що вчинив правильно. Зрозуміло?

Говори собі: «Я правий!» І не сумнівайся, ніколи не сумнівайся потім.

(Це четверте правило мого діда, - промайнуло в свідомості.

Гммм... Цікаво у тебе виходить: поділив, розумієш, все на вірне-невірне, правильне-неправильне. А хто тобі сказав, що воно так насправді? Де в житті зустрічається подібне?.. Ха-ха... Якщо б все було так легко і зрозуміло: он там, ніби, хороше, а там - погане, ось  тут добро, а там зло!)

-Гаразд. - Сухов потер скроні. - Гаразд. Я зрозумів тебе.

Голос його не здригнувся. Сталь в ньому змінилася смертельним шипінням роздратованою змії.

Запали тяжкі хвилини мовчання.

Тамарі (і так було завжди) не подобалися круті зміни. У неї все було розплановано: що, навіщо, в якому порядку. Для неї це норма життя. Основа. Стрижень. Прибери його і світ завалиться. Ну що ти зробиш? Натура в неї така. Вимагає точності, розрахунку, підготовки. З бухти-барахти робити нічого не буде, хоч лусни. - Сухов постарався цими думками задавити змію.

Йому ніколи не подобалися висловлювання щодо його дій. - Тамара присіла на ліжко, вдаючи, що уважно вивчає деталі килиму. - Він будь-яку таку критику сприймав занадто болісно, хоча зовні міг цього і не виказувати. Рідний, це не слабкість духу, як ти вважаєш. Зовсім не слабкість. - Згадалося, він завжди в подібних випадках говорив так: «Я зробив, як вважав правильним на той момент. Подивимося, що зробите ви». І потім додавав про себе старий анекдот: «Побудь в моїй шкурі, - сказав Сірий Вовк і з'їв Червону Шапочку».

«Я її розумію, - Сухов спробував присоромити себе, але тут же з гіркотою зауважив: - Я, взагалі, всіх розумію».

Зусилля були марними: невдоволення і образу нелегко побороти. Змія зацьковано опустила голову, продовжуючи утробно шипіти.

«Господи, і чому все так? Чого мене ніхто не хоче зрозуміти».

-Як би там не було, - заговорив Сухов рівним голосом, так що відразу і не скажеш, сердиться він чи ні, - а змінити нічого не можна.

-Ага, - Тамара вийшла на кухню і набрала в каструлю води.

Сухов знав що робити. Сценарій примирення вже був складений.

Зараз я запитаю, чи буде вона продовжувати ображатися, а вона у відповідь, мовляв, не буду, хоча хотіла б сказати щось інше.

-Ти так і будеш дутися?

-Я не дуюсь, - відповіла вона, хоча до того на язику крутилися ущипливі слова, що дуються в іншому місці – туалетній кімнаті.

-Ну так, не дуєшся. - Сухов підійшов впритул до дружини. - А звідки тоді ці опуклості?

-Жора! - Тамара знову насупилася, але в очах все-таки майнули іскорки стримуваної посмішки.

-Так ти не знаєш, що це в тебе за штукенції такі?

-Жора, перестань! У мене каструля в руках!

-Та ти що-о?

-Не заважай, будь ласка. А то я зараз за твої опуклості візьмуся.

-Ох-ох-ох!

У кухню пройшов Буржуй. Він сумно оглянув людей і невдоволено буркнув по-своєму, типу: «Ув-в! Дорослі люди, а творите, пес його знає що».

-Сам такий! - кинув йому Жора.

Буржуй мішком звалився на підлогу і засопів. Старий вже став, буркотливий. Весь час чимось незадоволений.

-Тримай, - Тамара простягнула чоловікові миску. - Піди набери в коморі картоплі. Принесеш - почистиш.

Сухов взяв посудину і поплентався геть.

Увечері він подзвонить Захаркінському, переговорить, а там буде видно. Якщо місце все ще вакантне, то так тому і бути – стане охороняти його дорогоцінне майно. Заодно з'явиться час для обмірковування «Коротких записок...» Тут, до речі, один пунктик якось залишився поза увагою. В принципі, хоча матеріалу по даному питанню у нього накопичилося лише трохи, проте проблема не в цьому.

-Тема-то є: «Сутності (ну і слово ж) інших порядків», - розмовляв сам із собою Сухов. - А ось про що писати? Дати порівняльну характеристику? Загалом, які функції ангелів та демонів?
Так, тема була слизька. Навіть гнила. Тут, скоріше, більше домислів, ніж фактичного матеріалу.

-А що тобі ще треба? - посміхнувся Сухов своєму відображенню у воді миски. - Або хочеш особисто поговорити з цими товаришами?

Питання про «сутності» слід добре продумати, якщо дійсно збираєшся писати цю главу. Почати можна б було словами єпископа Войно-Ясенецького: «Абсурдно думати, що людський розум - єдиний в природі і що всяка розумна сила неодмінно повинна бути організована на зразок людини і тварин, та мати мозок, як орган мислення».

-Готово, - Сухов подав дружині вже почищену картоплю. - Я поки не потрібен? Якщо треба - клич.

Він помив руки і відправився на балкон курити.

Калюжі за день висохли. Зараз нічого не нагадувало про ту нічну дику зливу.

«Цікаво, що за дурниця мені вночі снилася? - Сухов затягнувся цигаркою. - Що там з цього приводу каже товариш Фройд? Які фалічні символи він тут побачив би?»

Що тут говорити? Область несвідомого - штучка темна. Хоч скільки колупайся в собі, а чорта лисого розберешся. Дірок тільки понаробиш. Чого доброго ще мізки через них витечуть.
Сухов кинув недопалок і сів на саморобну лавку. На думку раптом спало порівняння себе з японцем, як колись це зробив Гнатович, любитель метафізичних дивовижних теорем.

-Чому японець? - запитав його тоді Жора. - Чи не китаєць, або араб? Чому не папуас?

-А тобі все смішно, - Гнатович насупився. - Адже країна у них маленька. Все на виду, нічого не сховаєш. Тому у панів японців є зовнішня частина їх «я» - соціально-зобов'язана, і внутрішня - вільна від стереотипів, але відгороджена від чужих очей зовнішньою оболонкою першого «я». І ти ніби спілкуєшся з людиною, а насправді з фантомом, ілюзією, створеним суспільством. Маскою… Розумієш?

-Ха! Ось здивував своєю Японією. Можна подумати, ми самі не робимо теж саме. Те, що людина починає обманювати і себе і інших, стверджував ще Юнг: «Він одягає маску, про яку знає, що вона відповідає, з одного боку, його власним намірам, з іншого - домаганням і думкам його середовища, причому переважає то один, то інший момент».

«Так і заблукати можна в цих своїх частинах. - І тут Сухову згадалася одна стаття з журналу. - Дідько, назву забув».

Автором була якась жінка, доктор психологічних наук. І журнал теж був, здається, жіночий. Але це не головне.

«Будь-хто з нас, - так, здається, писала вона, - являє собою значний натовп різних людей. Множинність наших «я» - множинність ролей, які ми граємо в житті».

Хоч і звучить банально, але так воно і є.

-Жора-а! - голос дружини на якусь мить розвіяв туман роздумів. - Йди їсти.

-Їсти? - задумливо промовив Сухов. - Їсти це добре.

Він чогось посміхнувся і поплентався на кухню.

«Співаковська! Точно, її звали Співаковська. - Сухов здивувався своїй пам'яті: коли треба, то дулю тобі в обгортці з бантиком. А тут само собою вийшло. - Співаковська. І була вона... професором психології в... МДУ».

Сухов вимив руки, обтер їх рушником і сів до столу.

«Справа не в тому, - стверджувала Співаковська, - що ми буваємо різними. А в тому, що ролі, які ми виконуємо, несвідомі, вимушені. Наче ми проживаємо не своє життя, а те, яке виникає під впливом обставин, випадкових ситуацій, соціального, сімейного оточення та чого завгодно, аж до погоди і пори року».

-Але ж, напевно, кожен з нас, - Сухов завмер з виделкою в руці, - кожен може запитати: «А яка з усіх цих ролей справжня? Яка з них відображає повною мірою мою справжню сутність?» Адже так?

Співаковська погодилася з ним: «Втрачається відчуття власного буття. Здається, ніби не я живу, а мною живуть, через мене живуть».

-Жора, не спи! - цю фразу Тамара сказала разів зо три.

-Так… так...

-Коли ти будеш дзвонити своєму За-а... Як його там?

-Захаркінський. Трохи пізніше. Ось поїмо, а там...

Сухов різко замовк. Йому подумалося, що зараз, напевно, добре було би на природі. Розкластися собі десь на травичці під вербою, дістати пивка, тараньки, або раків, і набусурманитися до свинячого вереску, щоб ніякі проблеми... Хоча потім буде не дуже добре. Або, скоріше, навіть дуже і дуже недобре.

-Ти знаєш, який найбільш добрий привид з моторчиком? - запитала Тамара, стримуючи усмішку. Здається, їй хотілося трохи підбадьорити чоловіка.

-Карлсон, чи що?

-Ні... Це «запорожець», - дружина пирснула зі сміху.

-Овва, - Сухов посміхнувся лише однією стороною обличчя, тією, що була ближче до дружини. - Ясно з вами. Оссссь що... Дякую за вечерю.

-Ну ти, хитрий який! Думаєш своїм «дякую» звільнитися? А посуд мити?

-А Олешко де?

-Олексій помчався гуляти.

-Ох-ох-ох, - зітхнув Сухов. - Доля ти моя тяжка. Може я іншим разом?

-Це вже і є інший раз. Мий давай посуд!

-А що мені за це буде?

-Я схожа на професора Павлова? - здивовано промовила Тамара. - Пропонуєш виробити у тебе умовний рефлекс, як у піддослідного собаки?

-А як же! - Сухов зобразив палаючу пристрасть.

-Ой! А що у тебе з обличчям? Може, захворів, га?

-Захворів, захворів, - простогнав Жора.

-Помиєш посуд - відразу одужаєш. Це найкращі ліки...

-Ех ти... Я тут, можна сказати, помираю від любові...

-Я ще раз тобі кажу, - лукаво промовила Тамара, - вимиєш посуд і потім... Зрозумів?

-Ага, ясненько.

Сухов взявся за йоржик і ганчірку. Пам'ятається, на флотській службі подібне йому доводилося робити часто.

Тупий біль старих спогадів неприємно садонув по самолюбству.

У житті кожного, напевно, набереться десятків зо два таких ось моментів, які не бачити, ані чути немає ніякого бажання. Топиш їх у вирі своєї пам'яті, але ті, гади, завжди будуть спливати, як лайно в ополонці. Мовляв, ось ми які - темні сторони ваших «я».

Не можна сказати, що тоді на «государевої» службі проявилися найкращі якості Жори. Він до цих пір дивується собі: невже він міг так чинити? Лупити слабкіших за себе… напиватися до бусурманського вигляду, доки немає начальства… Всього не злічиш.

Так що за одержимість на нього тоді зійшла? Так-так, саме одержимість. Іншого слова і не підбереш.

Видно мав рацію Епікур, кажучи, що ніхто, бачачи зло, не вибирає його, але трапляється, спокушений злом, як ніби воно є добром в порівнянні з більшим, ніж воно, злом... Безумовно, зло є хвороба душі.

«Я уявляю «цю хворобу зла», як своєрідний рак. - Сухов підійшов до вікна. - Коли потрапляєш в інший світ, то замість пекла (я в нього не вірю) душа проходить через... Славу Господню, де очищається, згорає в ній. І лише те, що потім залишиться і буде жити... Звісно, якщо щось залишиться...»

Кілька років важкого перековування свідомості - ось що знадобилося, щоб перестати забруднювати свою душу. Жорстока дисципліна, аналіз дій і купа іншого (Сухов мало не сказав про себе «мотлоху»)... Боротьба з самим собою - найбільш «кривава» боротьба. Тут або ти перемагаєш, або...

«Розділив на правильне-неправильне», - згадав Жора слова дружини. - Так, поділив! Поділив! І вважаю, вчинив правильно.

Добре, що про ті мої, м'яко кажучи - нехороші діяння - мало хто знає. Однак і самому це знання мало приємного приносить. Вірніше сказати, що зовсім не приносить. Та й Бог - Він все бачить. Адже я все-таки змінився, що не кажи.

Бог... Обличчя Сухова заволокло маревом спогадів.

Сказати кому, що він кілька місяців тому бачив Бога, та ще й розмовляв з Ним, то тебе вважатимуть ненормальним, або релігійним дурником. Але Жора був упевнений на всі сто, що бачив саме Його. Тоді лютував найжорстокіший грип, який звалив Сухова з ніг. Температура під сорок, термінова госпіталізація... Як це ще свіже в пам’яті.

Він багато марив, але той самий момент пам'ятає як ніколи ясно. У лікарню приходили чи кришнаїти, чи то ще хтось до них подібний. Вони лікували бесідою, приносили хворим гостинці. Добрі люди, що тут говорити.

І ось, коли Сухову було зовсім погано, його відвідав... Господь... в особі кришнаїта. Звичайно, Жору це дещо здивувало, але хіба боги звітують смертним в своїх вчинках?

Сухов сказав, що йому страшно помирати. Він відчував себе пригніченим.

-Чому? - голос кришнаїта був тихим і ласкавим, абсолютно позбавленим тієї священицької зверхності та  гордині слуги божого.

Так і повинно бути, раз Господь промовляє вустами цієї людини, раз Він вибрав його Своїм пророком, - думав Жора.

-Чому? - знову запитав кришнаїт.

І Сухов розповів про всі свої погані вчинки, втому та внутрішню жовчну злобу до інших людей, навіть близьких... і до себе… і багато, багато іншого. Кілька разів промайнула думка, що він марить, але вона розчинилася в потоках інших  емоцій.

Сухову здалося, що початок фрази кришнаїта був: «Я ж тобі колись говорив...» І це пробудило впевненість в тому, що раніше він вже зустрічався з Богом, тільки от коли?

-Не думай легковажно про зло, - продовжував говорити кришнаїт: - «Воно не прийде до мене». Адже і глечик наповнюється від падіння крапель...

Бог говорить зі мною цитатами з «Дхаммапад». Чому не зі Святого письма? Чому в Його устах мудрість давньоіндійської філософії?

Думка дивна, але тоді все здавалося логічним і правильним. Таке, напевно, буває уві сні.

-Ні на небі, ні серед океану, ні в гірській ущелині, якщо в неї проникнути, не знайдеться такого місця на землі, де б живе позбулося наслідків злих справ, - кришнаїт зітхнув, як зітхає людина, що стикається з неминучістю. Так гірко, так сумно, що аж серце облилося кров'ю.

Сухов попросив ради.

-Ти несеш в собі найвищого… того одного, кого ти не знаєш. Бо Бог мешкає всередині кожної людини, але багатьом вдається знайти Його.

Чомусь подумалося, що ці слова з «Бгаґавад-Ґіти». То було останнє, що запам'ятав Сухов.

Потім, оговтавшись від хвороби, він спробував знайти того кришнаїта, але лікар йому сказав, що це марна справа.

-Та і взагалі, вони для мене все на одну фізію: побриті наголо, з казна-чим на лобі і в покривалах, що годне для підлоги в сільській хаті.

В арабському світі є таке поняття - тарікат, «дорога правди» - містичний шлях пошуку Бога, Його істин. Він починається там, де закінчується розум і оживає серце, бо воно є вмістилищем душі. Сухов вважав, що ступив на цей шлях, і коли-небудь дійде його до кінця.

-І що там? - цікавилася його «я» в хвилини роздумів.

І тоді мудрий Хайям йому відповідав:


Що там, за ветхою фіранкою пітьми?
В гаданні тім заплутались уми.
Коли же гучно лопне ця фіранка,
Побачимо, яка нас жде несподіванка.


Сухов закінчив мити посуд і поставив її сушитися. Потім обтер руки та неспішно потопав у кімнату.

-Добридень, хворий, - в спальні його чекала Тамара, вдягнена в свій білий робочий халат. - Прийшли на прийом?

Здається, під тим халатом нічого зайвого не було. Тобто зовсім нічого.

-Так, доктор, - голос Сухова збуджено затремтів.

-Почнемо огляд?

-Ага, - Жора нервово облизав губи та натягнув на обличчя  глупу усмішку.

Безумовно під халатом у Тамари нічого не було...Десь о восьмій годині пішов дощ. Але не та звична літня короткочасна злива, а типово осінній противно-холодний затяжний дощик. Температура на вулиці впала градусів до сімнадцяти.
Олешко прийшов додому до нитки мокрий. Шорти в грязі. На обличчі садно.

-Ов-в-ва! - Сухов-старший насупився. - І що це таке?

-Я впав.

-Та ну? А прати хто буде? - питання ставилося, швидше, з метою присоромити, ніж з'ясувати відповідь. - Уроки ти зробив?

-Так, - якось невпевнено промовив Олешка, а потім щось забубонів.

-Точно?

-Угу, - малий чомусь скривився.

Він скинув взуття і швиденько спробував проникнути в свою кімнату, але, видно, вищим силам це було не до вподоби. Стало чутно, як йому почала вичитувати Тамара.

Сухов набрав номер Захаркінського. Трубку на тому кінці дроту зняла його дружина.

-Зараз покличу, - байдуже промовила вона і незабаром з трубки зазвучав хриплуватий голос Захаркінського.

Сухов одразу перейшов до справи.

-Звичайно, - запевняв його співрозмовник, - звичайно місце є. Про що мова! Я ж сам тобі давно пропоную... Коротше, завтра до дев’ятої ранку приходь на фірму. Знаєш де?

- На Паровозній?

-Ось-ось... Значить, приходь, добре?

Потім хвилин п'ять вони удвох побалакали про життя взагалі, позгадувати минулі часи, старих знайомих і мирно розпрощалися.

-Жора! Жора! - кликала дружина.

-Що?

-Телевізор...

Сухов пройшов до зали. Екран нічого не показував, хоча звук був.

-Бачиш? - дружина пробіглася по каналах.

-Бачу. - Жора про себе виматюкався. - Вимикай його. Доведеться майстра викликати.

Спати Сухову ще не хотілося, проте тоді треба було чимось зайняти своє дозвілля. Тамара, наприклад, включила радіо і взялася за в'язання. Ось точно таку ж звичку має її мати. Бувало ввечері обов'язково застанеш тещу на пошарпаному дивані зі спицями в руках. Сидить та слухає тріск післявоєнної «шарманки». (І як та тільки ще збереглася?)

Сухов пробігся поглядом по полицях з книгами. Давно щось він не читав художню літературу. Та й взагалі звик телевізор щовечора дивитися, поки не засне перед ним. Хоча всі книги вже сто років, як читані-перечитані.

Рука сама собою витягнула перший-ліпший томик. Це були казки. Ось чого-чого, а цього добра було більш ніж достатньо. На міцних полицях, щільно утрамбованих пухкими томами різнокольорових книг, стояли і Бажов, і Афанасьєв, і Шамас Мак Мінус, і Емейбл Вільямс-Елліс... й навіть казки народу йоруба.

-Ти бачила? - Сухов присів на підлогу. - А пам'ятаєш, як я малому читав?

-Угу, - кивнула головою Тамара. Очевидно, що її увага зараз повністю поглинута радіопрограмою.

-Волков, «Жовтий туман», - слова потягнули в світ дитинства, коли він захлинаючись читав цю книгу. І все відчувалося так явно, так натурально, немов знаходишся там. Простягни руки і торкнешся цього жовтого туману.

Ясні тільки, мабуть, в підсвідомості асоціації знову привели Сухова до стрічки Мебіуса. Захотілося заглянути на іншу сторону. Що там? Хто там?

Йому чомусь подумалось, ніби там...

-...мої думки. - Жора закрив книгу і втупився на своє відображення в склі дверцят. - Там мої думки, - повторив він і додав: - Живі!

«Точно! - Жора поставив книгу на місце. - Так воно і є. Іншого не дано».

Інша сторона - світ його думок. Як раніше він не розумів цього? Ось де з'єднується фізичний і духовний світи, зовнішній і внутрішній, Мікрокосм - Макрокосм… немов пісочний годинник, де одне перетікає в інше, і навпаки.

Ми живемо в замкнутій системі. Сам Бог - замкнута система, не зважаючи на Свою триєдність.

Руки знову потягнулися до книг (часом Сухову здавалося, що його тіло живе окремо від свідомості) і витягли затертий томик, який сам собою розкрився десь посередині.

-«Іван Ведмеже Вушко», - прочитав Сухов назву казки. – А-а-а, пам'ятаю, пам'ятаю…

Взагалі-то, казки були пристрастю Сухова. В інші часи він постійно їх купував і читав. І завжди, коли тримав у руках книгу, відчував якийсь приплив... Він толком не знав чого саме. Може, доброти? Ні-ні... Скоріше такого собі тепла, умиротворення, гармонії. Щось такого приємного, припорошеного дивною меланхолією втрати чогось незрозумілого, навіть містичного.

Звичайно, від усіх цих казок в голові траплявся в чималий розгардіяш, але відмовлятися від них Сухову здавалося неправильним.

«Жив собі один старий із старою; й пішли вони в ліс за грибами, - почав читати Жора. - Кущик за кущиком - і розійшлись... Аукають, аукають, а разом не сходяться».

Далі пішло таке, що у товариша Фройда, на думку Сухова, волосся під пахвами заворушилися б: зустріла стара ведмедя, а той потягнув її до себе в барлогу. Потім народився у них син, і ім'я йому дали - Іван Ведмеже Вушко.

-Агов! Яка цікава казочка для дітей! - Сухов посміхнувся. – Ведмевуха людина! Уявляю собі цю «істоту»… Такий собі Лачплесис, але нашого розливу... типовий позитивний герой... І що цікаво, його сила ховалася саме в цих дивних ведмежих вухах...

«І що це я останнім часом стаю якимось... якимось…», - він не зміг підібрати слово і зітхнув.

Чужі думки! – Сухов раптом навіть сіпнувся. – Точно! Мене оточують чужі думки… Нібито всередині свідомості живе якась інша людина, яка періодично намагається подолати головне «я»… Чи то мені просто так здається?

Раптом стало чутно, як на кухні загудів холодильник, ніби в ньому бушувала сніжна заметіль.

-Немов в лісі, - подумав Сухов.

І точно: навкруги  ялинки стоять, ось там берізки. З неба повалив сніг. Тіло стало замерзати, особливо ноги.

Скрипить сніг під чоботом... Між стовбурами крадеться вітер... десь недалеко шарудять лапками дрібні звірята... Йти чомусь важко... а ще болять груди та голова...

-Жора!

Сухов відкрив очі… Намагався відкрити… але  сніг такий, що прямо засліплює. Так і лізе в обличчя. Навалився на повіки - не підняти.

-Жора!

«Де я?» - він спробував роздерти важезні повіки.

Гори трупів. Чорні точки птахів кружляють в сірому небі...

-Жора!  

Голова засмикалась, ледь не відвалилася: хтось тряс за плече.

«Де я?.. Тьху, ти! Заснув. І треба таке...»

-Йшов би ти вже спати, - сказала дружина.

-Так, піду я, мабуть, спатоньки.

Начебто, і спати не дуже хотілося, та й не втомився так, щоб дуже, проте, ледве голова торкнулася подушки, тут же навалився глибокий сон.

Він був дуже дивним. У ньому Жора, як це бувало зазвичай, встав з ліжка вранці, взяв зі столу заяложений збірник газелів Хафіза і відкрив книгу навмання. Очі не змогли розібрати жодного рядка, жодного слова, навіть букви, але той, хто стояв за спиною, допоміг:


Світ - красуня наречена, й калим рясний за неї:
Хто посватався насправді, той життя віддасть трофеєм.


Тут Сухов прокинувся. В душі залишився неприємний осад, як це буває після розмови з начальством. Майнула навіть думка, ніби незабаром він помре.

-Тьху, на тебе! Що за..?

Жора навмисно встав і схопив Хафіза. Зараз він доведе собі, що це дурний сон, не більше.


Проникнути не намагайся ти в таємницю світу,
Твій слабкий розум лише знаряддя для пройдисвіта.


Так говорив обраний бейт.

-Ось чортяка!.. Хоча чого я?..

Жора знову ліг в ліжко. Тамара щось невдоволено буркнула (виявляється і вона вже спить; видно на дворі глибока ніч).

«Пора зав'язувати з цим дурним прогнозом про майбутнє», - кинув собі Сухов.Вранці, як і домовлявся, він зустрівся з Захаркінськім, директором фірми «Папа Карло», і, буквально, за півгодини все було влаштовано.

-Сьогодні буде твоє перше чергування, - попередили Жору. - О шостій заступаєш.

Сухов ще раз подякував Захаркінському і поплентався додому.

Увечері, прийшовши на фірму, він майже нікого не застав. Замовлення на черговий «Буратіно» виконали раніше терміну, і працівників відпустили.

-Можеш влаштовуватися тут, - Захаркінський підвів Сухова до єдиного в цеху більш-менш нормальному столу, виправдовуючи приказку про шевця без чобіт. - Це мій номер телефону. На всякий пожежний випадок.

Вони розпрощалися. Жора замкнув двері і повторно обійшов приміщення.

Запах свіжого дерева і оліфи приємно лоскотав ніздрі. Сухов навіть чомусь відчув голодні позиви, хоча тільки що вдома ситно перекусив. Він набрав чашку води, вкинув в неї кип'ятильник і дістав бутерброди.

Після вечері пропало всяке бажання не тільки займатися «Записками», але і взагалі що-небудь робити. Але треба було проявити волю. Зрештою, вже п'ятий день пішов, а він не написав жодного рядка. Знадобилося хвилин десять, щоб зорієнтуватися.

«Крістофер Доусон, - застрочив Сухов, - відомий англійський історик, у своїй книзі «Progress and Relligion» говорить так: «Вічний закон, - Жора постарався зробити приблизно точний переклад, - який греки бачили в розвитку і русі матерії, у стародавніх іудеїв проявлявся в перипетіях людської історії. У той час, коли філософи Індії та Греції міркували над ілюзорністю або вічністю космічних процесів, пророки Ізраїлю стверджували моральну мету історії і пояснювали події свого часу по відношенню до божественної волі».

Всі говорили, - продовжував Сухов, - про вічну циклічність буття, мовляв, світ подібний до каруселі: мчить по колу і нічого вдіяти не можна.

Добра і зла як таких немає, - говорили древні. - Це суб'єктивність суджень.

А пророки навпаки стверджували, що все тягнеться вгору, до досконалості, до Бога. І злі сили, звичайно, також існують і також зростають, як і добрі, але зрештою  вони будуть переможені.
Слід нам відзначити той факт, що пророки - явище досить цікаве. Воно полягає в таємниці походження їх знань.

Ніхто не спостерігав, щоб вони впадали в несвідомий транс під впливом наркотичних речовин або психаделічної музики, що має гіпнотичний вплив на свідомість. Ритмічне монотонне стукання в бубон у шаманів Півночі досить яскравий приклад останнього. Пророки не гадали про волю Всевишнього по польоту птахів, нутрощів тварин, по картах Таро чи зіркам. Безсумнівно, вони були інструментом, за допомогою якого Бог сповіщав людям свою волю. Але при цьому розум їх не заплямовувався, не йшов у тінь. Тут, скоріше, варто було б говорити про єднання Творця і людини.

Це настільки вражало самих пророків, що вони відчували якесь сум’яття. Характерний приклад ми бачимо в шостому розділу Ісаї: «Горе мені! Загинув я! Бо я людина з нечистими устами і сиджу посеред народу також з нечистими устами, - і очі мої бачили Царя, Господа Саваофа».

Хтось із читачів може засумніватися. А хто, - скаже, наприклад, дехто з вас, - доведе, що пророки говорять від імені Бога? Може вони шарлатани? Або утопісти, начебто той Ямбул з його Містом Сонця?»

-Досить, щось я втомився,  - Жора потягнувся.

Він витягнув з папки ряд малюнків. Колись він придбав їх у Вивтонця, свого давнього шкільного друга. Сухов перегорнув їх всі один за одним і, нарешті, знайшов свій улюблений: в центрі назустріч людям спиною до стороннього спостерігача йшла Людина з розпростертими руками. Народ на картині буденно працював; правда, були кілька суб'єктів, що стояли на колінах на шляху цієї Людини, а дехто задумливо гладив бороду, глузливо тикаючи пальцями. Дітлахи, роззявивши роти, дивилися, або бігали тут і там.

Але ключовим моментом тут була тінь Людини: чорний пречорний хрест...

Сухов зітхнув: «М-гу-у-у… Ось вони реалії і нічого тут не вдієш. Ось вона натура людська. Чи заслуговує вона порятунку?»

Очі втомилися, спина затекла. На дворі вже друга година ночі.

«Однак, як час швидко біжить», - Сухов відклав папери і вирішив знову пройтися по будівлі майстерні.

Палити тут суворо заборонили. Хтось навіть показав на приколотий біля дверей плакат із зображенням, судячи з усього, пожежника, який тикав пальцем в сторону читача. А знизу напис: «А ти кинув цигарку»?

-Теж мені Батьківщина-мати знайшлася, - Сухов посміхнувся.

Вигляд у пожежника був жалюгідний, і тут волею-неволею викинеш сигарету, а то, не дай Бог, цей дохлик з плаката або загнеться, або, чого ще доброго, кинеться кусатися. Он як очі горять, ніби фосфором підведені.

Але над написом слід б ще попрацювати, оскільки не зовсім ясно, куди слід було б кидати цигарку: чи то в тирсу, то чи на дошки біля стіни. Могли б для порядку урну поставити.

Сухов плюхнувся в затерте стареньке крісло, з дірок якого стирчав розмочалений поролон, і закрив очі. Думки перестали метушитися і потекли в звичайному руслі. Настав такий стан, що здавалося ніби спиш. Відчуття реальності суттєво змінилося. Сухов подумав, якщо це так, якщо він дійсно спить, то зможе, наприклад, злетіти. Але тіло налилося свинцем і застигло, немов гіпсова статуя. Очі заплуталися в оточуючих предметах. А тільки-но вони більш-менш нормально запрацювали, як звідкись з'явилася людська постать.

-Я, трам-та-ра-рам, сторож! Маргарин вам у.., - Сухов намагався визначити лінію своєї поведінки.

Вигляд у того, хто з'явився нізвідки, був в чомусь дивний. Перший час новоявленому сторожу здалося, що він учасник маскараду. Або набрався до синіх чортиків.

-Ні, я не «білочка».

Незнайомець, здавалося, образився. Сухов хотів сказати щось у відповідь, але голос розсипався пилом, заполонивши ним горло до самого кадика. Якийсь час панувала німа тьма. Але раптом несподівано різко в чорній темряві розпустилися сині суцвіття зірочок; жовті туманні смуги застеляли криваво-червоне сонце на заході. А потім один сліпуче-білий міхур лопнув і його вміст хлинув всередину мозку палючою лавою.

Це було нестерпно боляче. Хотілося кричати, але на уста лягла печать мовчання.

Темрява зникла миттєво і так же різко, хоча в очах як і раніше танцювали кольорові «зайчики». Їх хоровод починався десь за лівим вухом, дефілював перед очима, навколо носа і ховався за правим вухом.

Милуючись ними, Сухов не відразу зрозумів, що весь задній план займає чиєсь обличчя.

- Шизоїдальне марення, - констатувало воно, очевидно, маючи на увазі «зайчиків».

Я не божевільний, - хотів виправдатися Сухов. Він був точно впевнений, що пережив мікроінсульт. (Звідки таке знання?)

-Всі божевільні так кажуть.

-Ви лікар? Психіатр? - запитав Жора, а у самого думка: «Господи, невже здурів?»

-Я?  Ні.

-А хто тоді? - але тут Сухову згадалося, що він, як-не-як, сторож: - І що тут робите?

Особа задумалася.

Хоча, насправді, вона більше схоже на живу маску. («Так ось звідки думка про маскарад!») Гіпертрофовані риси з елементами гротеску, порожні ями, замість очей і чорна діра рота. Спочатку здавалося, ніби вона знаходиться в глибокій тіні, але тепер...

-Хто я? Хто я? Я той, хто вічно хоче зла і вічно чинить благо, - сказало особа з липкою патетикою Булгакова.

-Що за маячня?

-Здається,  мариш ти, - маска по-дурному захихотіла.

-Теж мені Мефістофель знайшовся. Ха!

-А ось грубити не треба, - настрій у маски різко змінився. - Ти, до речі, теж не Фауст.

-А хто грубіянить? Хто грубить-то?

Сухов незрозуміло навіщо почав виправдовуватися.

«Який поганий сон. Так, так, саме сон. І нічого більше, - Жора закрив очі, але й за тим маска не пропала. - Повинен бути сон, інакше...»

Що саме інакше він не знав.

-Обстановка тут якась нездорова. Змінимо місце? - запропонував незнайомець.

-Це можна.

Напівтемрява приміщення фірми змінилася на яскравим залом ресторану.

-Ласкаво просимо, дорогий друже Карлсон! - сама собі промуркотала маска. (Невже ніхто не помічає її? Вона явно виділяється.) І тут вона різко (взагалі-то кругом все відбувається занадто різко, уривчасто) повернулася до Сухова: - Ну і ти, Малюк, проходь.

-Це ефектно. Як подібне тобі вдається?

-Хотілося б уникнути фраз, типу: «Це важко пояснити», - але, на жаль, це так. У мене немає пояснення, відповідного твоєму рівню розуміння речей.

-Чому? (Ось же бандит! Викрутився.)

-Гм! - маска сіла за один із столиків, і знову Сухова здивувало, що ніхто не звертає на неї уваги. - А ти б зміг, скажімо, кішці розтлумачити принцип роботи... м'ясорубки, наприклад?

-Так це ж кішка!

-Ось бачиш! І я зараз вигукну: «Так це ж Жора! Хіба йому що поясниш?»  Розумієш?

-Це дискримінація.

-Не кидайся словами... І давай краще залишимо цю тему.

Сухов відсунув стілець і сів навпроти.

-Так чого ж ти хочеш? - не витримав він осоружної паузи мовчання.

-Мені здається, це ти шукав зустрічі.

-З ким?

-З нами.

-?

-Нещодавно тобі, Жора, прийшла в голову думка, так би мовити, поговорити, поспілкуватися з сутностями іншого плану, - маска ненормально захихотіла. - Ну і визначення! Це ж треба таке придумати.

-Так ти біс!

-Фу! Яке негарне слово.

-Тоді - чорт. Демон.

-Чому відразу такі похмурі категорії? Я б хотів, наприклад, зватися твоєю кращою половиною. Підходить таке визначення?

-Моєю? Чому моєю? (Що за маячня?)

-В усякому разі, я подібний до твоєї кращої половини, - маска солодкувато посміхнулася.

Щось всередині кричало, аби він кинув все і втік без оглядки. Ця частинка свідомості нахабно вилазила наперед, пригнічуючи цікавість. Вона просила, залякувала, вимагала, нарешті, і Сухов поступився.

Він подумав: «Напевно, так треба. Може я щось недостатньо розумію?.. Ні, мені нема чого боятися, проте... проте, як казав мій дядько: «Кишка тонка, проте танки наші швидкі».
-Повечеряємо, - запропонувала маска.

«Залишитися? - Сухов на секунду задумався і тут же заперечливо похитав головою, відповідаючи і масці, і собі: - Ні, це привід».

-Добре, як знаєш.

І вже біля самих дверей, коли Жора торкнувся ручки, маска-демон тягуче прокричала слідом:

-Читав твої «Записки».

Сухов зупинився, але не повернувся, щоб приховати свої емоції, що чітко відбилися на його обличчі.

-Я їх ще не закінчив, - глухо промовив він.

-Там все правильно, все вірно, але ти не побачив головного. Хочеш знати чого?

До цього моменту Жора відчував себе нормально, але зараз чомусь серце почало нервово битися об грудну клітку, припустившись в лякливому галопі.

«А, власне, чого я так злякався?» - заспокоїв він себе, і, нарешті, зважившись, пішов геть.

Небо спало, примруживши своє єдине око - півмісяць. Сухов глянув на нього і зупинився: в непроглядній пітьмі йому здалося, що той злегка здригнувся.

«Точно здалося», - але півмісяць здригнувся ще раз і... відкрився.  Хтось   втупився в людину порожньою зіницею. Всередині все похололо від жаху.

Сухов відскочив і… прокинувся.

Його голова лежала на єдиному в цеху столі, а в руці, як  і раніше була затиснута ручка. На білому аркуші паперу застигли кілька слів: «Крістофер Доусон, відомий англійський історик...» І все.
Хоча ні, не все. - Внизу дрібним почерком людини, яка недавно навчилася писати, було «надряпано»: «Бог - замкнута система. І створюючи людину по Своєму образу, Він віддав їй Свою частинку. Множинність осіб - роздробленість Бога, Його Я, якщо воно у Нього є».

«Хто це написав?» - Сухов ще раз оглянув сторінку.

-Ось... твою через плече! Заснув, бовтанки-мотанки! - він потер лоб.

У цеху нікого не було, отже, останню напис могла зробити тільки одна людина - сам Жора. Він спробував повторити цей почерк і з подивом виявив, що той, практично, ідентичний.
Сухову зараз здалося, що він стоїть біля дверей чогось великого. Крок - і він його пізнає, але, може бути, після цього помре.

«Або з'їду з глузду», - Жора відклав ручку і пішов обходити будівлю.

Написати рецензію

Рекомендувати іншим
Оцінити твір:
(голосувати можуть лише зареєстровані)

не сподобалось
сподобалось
дуже сподобалоськількість оцінок — 1

Рецензії на цей твір

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Вікторія Т., 21-11-2016

[ Без назви ]

На цю рецензію користувачі залишили 1 відгуків
© Михайло Нечитайло, 19-11-2016
 
Головна сторінка | Про нас | Автори | Художні твори [ Проза Поезія Лімерики] | Рецензії | Статті | Правила користування | Написати редактору
Згенеровано за 0.70299005508423 сек.
Усі права застережено.
Всі права на сайт належать ТОВ «Джерела М»
Авторські права на твори та рецензії належать їх авторам.
Дизайн та програмування KP-design
СУМНО
Аніме та манґа українською Захід-Схід ЛітАкцент - світ сучасної літератури Button_NF.gif Часопис української культури

Що почитати

День Соборності України
Вітаємо всіх з днем Соборності! Бажаємо нашій державі незламності, непохитності, витримки та величчі! …
Українські традиції та звичаї
Друзі! На сайті “Онлайн Криївка” є дуже цікава добірка книг про українські традиції та звичаї. …
Графічний роман “Серед овець”
Графічний роман Корешкова Олександра «Серед овець», можна було б сміливо віднести до антиутопії, як …
Добірка художньої літератури козацької доби
Друзі! В інтернет-крамниці “Онлайн Криївка” представлена цікава добірка художньої літератури …